COMUNICAT DE PRESĂ

Editura Heritage anunţă
Lansarea de carte şi film – R
omana - engleza

Albumul “Roşia Montană Masivul Cetate – In Memoriam”
Autor Adrian Steclaci

Proiect editorial sus
ţinut de Ordinul Arhitecţilor din România
Parteneri Asociaţia Heritage, O 9 atitudine - ANPCPPSR

Filmul “Apusul Aurarilor– Twilight of Gold Miners”
Scenariu şi regie Cristina Oancea

Producător şi partener TVR şi TVR Media

Moderator: arh. Silvia Oostveen, Asociaţia Heritage – partener UNESCO

Evenimentul va avea loc în oraşele

Bucureşti vineri, 4 noiembrie 2011, ora 18.30, în ceainăria Librăriei Cărtureşti (Str. Arthur Verona nr. 13-15)

La eveniment participă autorul ing. Adrian Steclaci, regizorul-scenarist Cristina Oancea, alături de acad.prof.dr. Ionel Haiduc, preşedintele Academiei Române, dr.farm. Ovidiu Bojor, membru al Academiei de Ştiinţe Medicale, arh. Şerban Sturdza, preşedintele Fundaţiei Pro Patrimonio şi alte personalităţi marcante ale vieţii culturale.

Cluj-Napoca vineri, 11 noiembrie 2011, ora 17.00, la Clubul Colegiului Academic (Str. Emmanuel de Martonne nr. 1), în cadrul Conferinţei Internaţionale “Roşia Montană în istoria universală” organizată sub egida Universităţii Babeş-Bolyai, a Academiei Române şi a ICOMOS.

Invitaţi speciali acad.prof.dr. Ionel Haiduc, preşedintele Academiei Române, dr.farm. Ovidiu Bojor, membru al Academiei de Ştiinţe Medicale, arh. Şerban Sturdza, preşedintele Fundaţiei Pro Patrimonio, prof.univ.dr. Ioan Mârza, prof.univ.dr. Piso, conf.univ.dr. Horia Ciugudean, prof.dr.arheolog Ioana Bogdan-Cătăniciu şi alte personalităţi marcante ale vieţii culturale.

Editura Heritage
Austrului 12A